За Нас

Децата са нашата страст

Quam reprehenderit omnis facere! Pretium dis asperiores veritatis, impedit congue, ante commodi, ullamcorper dolore porta molestie, ac consequatur iusto turpis curabitur netus. Rem odit erat laudantium volutpat aptent sociis odit erat laudan odit erat laudan quisquam odit erat laudan.

Марияна Червенкова е основател и управител на центъра за деца от аутистичния спектър „Вярвай“. Завършва висшето си образование в СУ „Св. Климент Охридски“ и придобива квалификационна степен бакалавър по специалност „Логопедия“.

В момента продължава образованието си в магистърската програма „Комуникативни нарушения на развитието“. Член е на „Сдружение на частно практикуващите логопеди“ в България, а също и на „Американската асоциация на логопедите“- ASHA; Световната асоциация по логопедия и фониатрия – IALP; Международно дружество за пре- и перинатална психология и медицина – APPPAH и Европейската асоциация за ранна детска интервенция – Eurlyaid.

Мисията на екипа в Център за деца от аутистичния спектър “Вярвай“ е да помогне на децата и техните семействата да преодолеят проблемите, които възпрепятстват активното участие на децата в заобикалящия ги свят.

Основната цел е да подобрим нивото им на самообслужване, ежедневни умения, социално-емоционални умения, психомоторни умения, възприятия, реч, говор и пр.

Ние допринасяме с пълноценни и адекватни терапевтични процеси с и без участието на семейството, което също бива обучавано в редица техники и стратегии – с цел подобряване качеството на живота на децата.

Инструмент За Ранна Детекция На Нарушения В Развитието На Деца В Предучилищна Възраст С Цел Навременна Интервенция. Тестът Е Съобразен С Изискванията На PISA. Чрез Него Могат Да Бъдат Открити Открти И Сигнали За Потенциални Проблеми В Поведението – Екстернализирани (Агресия) И Интернализирани (Тревожност).

Инструмент За Оценка На Хиперактивност И/Или Дефицит На Вниманието. Заедно С Това Той Оценява Разстройства С Противопоставяне, Отправяне На Предизвикателства И Разрушително Поведение. Conners 3 Е Предназначена За Деца От 6 До 18 Години И Е Разработена В Съответствие На Американския Стандарт IDEA За Идентифициране На Деца Със Специални Образователни Нужди.

Denver II е скринингов инструмент, чието основното предназначение е да предостави организирано и клинично доказателство за общото развитие на изследваното дете и да алармира за потенциални проблеми в развитието. Оценява освен нарушенията, така и силните страни в развитието на детето, като сравнява по различни показатели изследваното момиче или момче с представянето на деца с типично за възрастта развитие.

С помощта на Denver II могат да бъдат идентифицирани деца със специални образователни потребности, както и да бъдат маркирани конкретни сфери на развитие, в които детето има нужда от допълнителна подкрепа. Методиката се използва за установяване на: способностите и уменията, които детето е овладяло в съответствие с хронологичната си възраст; способностите и уменията, в овладяването на които се забелязва изоставане; както и тези, за които развитието на детето е изпреварващо.

Denver II не е диагностичен инструмент и на база на резултатите от него не може да бъде поставена конкретна диагноза. Получената информация обаче може да бъде отправна точка при избора и планирането на подходящи интервенции, както и за проследяването на развитието на детето във времето.

Утвърден като един от най-добрите инструменти за оценка на детското развитие. Може да бъде използван от раждането до 13-годишна възраст. Методиката е разработена в съответствие с американския стандарт IDEA за идентифициране на деца със специални образователни потребности. След администрирането на DP-3 се формира стандартизирана оценка за развитието на детето в 5 ключови области:

Физическо развитие – груба и фина моторика; координация, сила, издръжливост, гъвкавост и последователност на двигателните умения;

Адаптивно поведение – умение да функционира самостоятелно – да се храни, да се облича, да изпълнява задачи, да използва съвременни технологии, да се грижи за себе си и за другите;

Социално-емоционално развитие – междуличностни умения, социално-емоционално разбиране, функциониране в социални ситуации, начин на взаимодействие с връстници и възрастни;

Когнитивно развитие – интелектуалните годности, необходими за формиране на академичени умения;

Комуникация – експресивна и рецептивна реч – писмена, устна и жестомимична.

Един от най-употребяваните и емпирично валидизирани инструменти за оценка на аутизъм в света. Скалата е особено ефективна при отдиференциране на деца с аутизъм от такива с когнитивни дефицити, както и за разграничаване на по-леките от по-тежките форми на състоянията в аутистичния спектър. Методиката описва обхвата и интензивността на симптомите, асоциирани с аутистичния спектър, като предоставя стегнати, обективни и количествени оценки, които да подкрепят клиницистите при генерирането на диагностични хипотези за лица от всички възрасти и нива на функциониране. 

Оценъчната батерия не поставя диагноза сама по себе си, а заедно с история на развитието и други важни фактори се използва като част от комплексната оценка на състоянието на детето и/или в диференциалната диагностика, когато специалистът има съответните опит, право и компетентност за поставянето на клинични диагнози.

метод за интерактивно въздействие при деца от Аутистичен спектър и други проблеми в развитието

Класове

Адрес

Работно време

Телефон и Имейл